V našem obchodě nabízíme u mnoha produktů dodatečné slevy po zadání kódu. Kód uvedený u produktu vložte do políčka "Mám slevový kupón" v nákupním košíku vlevo dole.

Jak vybrat batoh nejen na turistiku?

Vybíráme batoh na míru

Ať už jste zkušeným turistou, nebo se jen chystáte na menší výlet, je jedna věc, kterou s sebou zkrátka potřebujete. Je to batoh. Bez něj bychom si nemohli vzít ani nic jiného.

Výběr správného batohu ale není tak lehký, jak se zdá. Určitě si nechcete vybrat a zakoupit batoh, který nesplňuje vaše potřeby a předpoklady a přáli byste si, aby byl nový batoh po dlouhá léta vaším věrným pomocníkem. Proto vám přinášíme několik rad a tipů, jak si batoh správně vybírat, díky kterým už se nemůže stát, že byste šlápli vedle.

Základní informace pro výběr batohu

 1. Komu je batoh určen.
 2. Objem věcí, které potřebujete sbalit.
 3. Jak dlouho se chystáte cestovat.
 4. Při jaké aktivitě vás bude batoh doprovázet

Způsob využívání batohu

Batohy se rozdělují nejlépe podle účelu, při kterém je hodláte používat. Znamená to jednoduše, že jiný batoh se hodí na celodenní túru a jiný, když jdete například běhat.

Turistické batohy

Turistických batohů naleznete na trhu mraky. Převážně jde o funkční batohy, vhodné k pobytu v přírodě. Neznamená to ale, že je můžete nosit jen v lesích a na horách. Nosit je můžete také ve městě a dokonce to ocení také vaše záda. Jde totiž o batohy, které mívají zpevněnou zádovou část a širší ramenní popruhy. Díky tomu jsou velmi pohodlné na nošení.

jak-vybrat-batoh-na-turu

Městské batohy

Městské batohy můžete používat každodenně a nosit je téměř kamkoli. Abyste si ale vybrali ten opravdu ideální, je dobré si předem ujasnit, kam batoh nosíte nejčastěji a jak má tedy vypadat. Například na cesty do práce nejspíš oceníte, když bude disponovat kapsou na notebook, kterou nepotřebujete, pokud se s ním chystáte na návštěvy hradů a zámků. Na výlety je proto vhodnější vybrat si batoh s dostatečně velkým prostorem na svačinu, nebo další nezbytné věci.

Městský batoh může být také skvělým módním doplňkem. Pokud stojíte o stylový batoh, můžete sáhnout po elegantním koženém batohu, veselém vzoru, nebo odvážných výrazných barvách.

Sportovní batohy

Batohy vhodné ke sportovním výkonům mají mnoho odlišností. Rozděluje je zejména typ sportu, na který jsou určeny. Když najdete ten, který se ideálně hodí k vašemu sportu, můžete v něm nalézt mnoho vychytávek a vlastností, které by splňovat měl, ale také těch, které vás pouze příjemně překvapí.

Sportovní batohy jsou druhem zavazadel, do kterých si hlavně uložíte oblečení, svačinu, sportovní výbavu a pití. Rozhodně by tedy měly být prodyšné, aby se zpocené oblečení nezapařilo. Jistě oceníte také speciální přihrádku na pití, aby se nemohlo stát, že si kvůli špatně uzavřené flašce namočíte veškeré vybavení.

Někdo nahrazuje sportovní batoh praktičtější sportovní taškou.

Cyklobatohy

Speciálním druhem batohů jsou ty, určené pro jízdu na kole. Běžný turistický batoh totiž zcela neodpovídá požadavkům cyklistů. Problémem bývají zejména široké popruhy, nebo celková velikost, překážející v pohybu. Cyklistické batohy se proto vyznačují svým menším objemem, který sice umožní lepší pohyb, ale je kvůli němu omezen také vnitřní prostor, obvykle tak činí něco okolo dvaceti litrů. Tento nevelký prostor bývá ovšem ve většině případů zaplněn vakem na vodu, z něhož vede hadička, kterou se můžete napít. Na kole ale koneckonců nepotřebujete příliš věcí a malá svačinka, klíče a telefon se krásně vejdou do četných kapes.

Cyklistické batohy mají také často velmi dobře odvětraná záda. To jistě oceníte zvláště při letní jízdě, když nebudete mít celý batoh propocený.

Lyžařské, skialpové a freeridové batohy

Cyklisté nejsou jediní, kteří ocení speciální batoh. Dalším druhem sportovních batohů jsou ty, určené na zimní sporty. Jejich výhodou jsou důmyslné držáky, kam upnete hůlky, helmu, lyže, nebo jakoukoliv jinou část výbavy, když ji zrovna nepotřebujete. Dobré je vybírat si mezi odlehčenými variantami, které vám zaručí pohodlí a po uložení výbavy je ještě unesete.

Méně propracovaný už je na tomto druhu zádový systém, jelikož se předpokládá, že na sobě v době nošení batohu budete mít funkční prádlo, mikinu a bundu.

Horolezecké batohy

Pokud se chystáte zdolávat hory, určitě oceníte každý kilogram, o který budete i s výbavou lehčí. Horolezecké batohy mají proto méně kapes a velice důmyslný zádový systém, který zaručuje nižší hmotnost. Nemilé by také bylo batoh při lezení ztratit. Proto je vhodné vybírat pouze batohy s bederním pásem, který by ale měl bjí odepnout, jestliže hodláte lézt v sedáku. Pozor si dejte také na vysokou odolnost materiálu. Zvlášť u horolezeckých výkonů totiž dochází k častému kontaktu batohu se skalami.

Běžecké batohy

Na běhání dlouhých tratí se batohy využívají také. Při sportovním výkonu je velmi důležitá hydratace, takže bychom s sebou rozhodně měli mít pití. K tomuto účelu se hodí zejména lehké, vzdušné a elastické batohy, které vám nebudou překážet v pohybu.

jak-vybrat-batoh-na-turu02

Skate batohy

Ač se to zdá podivné, také skateři mají speciální druh batohů. Vyznačují se zejména popruhy na přichycení skateboardu a vyztuženými zády. V tomto případě jde ale hlavně o funkci módního doplňku, takže se mohou nosit také na výlet, nebo do školy.

Cestovní batohy

Při častém cestování je pro vás nejvhodnějším typem batohu ten cestovní. Hodí se nejen na výlety do zahraničí, služební cesty, ale i na jiné druhy cestování. Vyznačují se obvykle znatelně větším úložným prostorem, mnoha kapsami a přihrádkami, ale některé také vysouvatelnými kolečky a rukojetí, nebo bočním madlem. Tento batoh tak při cestování můžete používat také jako kufr.

Případně rovnou zaměřte pozornost na výběr cestovního kufru, který může být vhodnější alternativou.

Rozdělení batohů dle velikosti:

Malé batohy

 • Batohy do 30 litrů
 • Vhodné pro každodenní používání do města i kratší výlety

Zaměřte se při výběru na dostatek kapsiček, ale i hlavní prostor batohu. Aby se tam případně vydal notebook či větší termoska.

Naopak – prioritou nebude zádový systém či odvětrávaná záda.

Nezapomínejte na doplňky, jako například pláštěnky nebo karabina na klíče. Hodit se může i otvor pro sluchátka.

Střední batohy

 • Batohy mezi 30 – 50 litry
 • Vybíráme z jedno i více komorových batohů
 • Hodí se na kratší víkendové túry či další aktivity v přírodě i na horách

Tyto batohy musíme vybírat již dle účelu použití. Jiný zvolíme pro zimní turistiku na lyžích, další zase budeme mít na míru turistice po hřebenovkách.

Čím jednodušší a čistší design bez zbytečností, tím lepší zážitek s batohem na cestách. Nikde se nebude nic zachytávat či odírat na cestách.

Turistický batoh v téhle velikosti vybírejte s oddělitelnou spodní komorou a kapsami ze síťoviny po stranách.

V této litráži se již zaměřte na zádový systém i kvalitu popruhů. Nyní už vybíráte batohy i dle určení – zda je pro ženu či muže.

Neméně důležitá bude i nosnost – batoh s tímto objemem by měl mít nosnost minimálně 12 kg, my doporučujeme aspoň 15 kg a více.

Velké batohy (turistické)

 • Batohy o objemech nad 50 litrů
 • Vždy s pokročilým zádovým systémem
 • Rozdělené na pánské a dámské
 • Dvoukomorové dělení batohu (přístup z obou stran)

O to důležitější je při výběru účel – k jakému bude batoh využíván. Zaměřte se taktéž na materiál batohu, možnosti impregnace či kvalita švů. Důležitým prvkem je taktéž zip – jeho kvalita.

Jde již o větší investici – proto při výběru tohoto batohu nespěchejte.

jak-vybrat-batoh-na-turu01

Důležité parametry při výběru batohu

Velikost
Prvním předpokladem ideálního batohu je správná velikost. Volit můžete mezi 30l batohy, určenými především ke kratším aktivitám, 30-50l, které jsou jakýmsi středem a více jak 50l, do nichž se vejdou potřebné věci i například na delší kempování.

Zádový systém
Batoh by vám zkrátka řečeno měl dobře sedět na zádech. V případě fixního systému si batoh zkuste a měl by vám být akorát takový, jaký je. Na druhé straně je nastavitelný zádový systém, u nějž si můžete individuálně nastavit rozmezí mezi popruhy.

Polstrování
V místech, kde se batoh dotýká zad je měkká vrstva, která by měla být dobře odvětraná, aby nedocházelo k přílišnému pocení a zapařování.

Síťka na zádech
K ideálnímu větrání je ideální, když je mezi polstrováním a zády ještě napnutá síťka. Pod ní totiž proudí vzduch, který vás ochladí a nenechá batoh příliš přilnout.

Co ideálnímu batohu nesmí chybět?

Mezi nejdůležitější věci, pomáhající pohodlnosti nošení batohu patří dobré polstrování zad, zajišťující také dostatečné odvětrání. Aby vám batoh dlouze sloužil, hodí se, když má kvalitní a ideálně značkové spony, popruhy a zipy. Zkontrolujte si také, zda vám vyhovuje rozmístění kapes a komor.

Dobrou vychytávkou je také integrovaná pláštěnka, která chrání batoh před deštěm. Pokud ji ale váš vysněný batoh nemá, je také možné dokoupit externí pláštěnku, která se určitě hodí. Alespoň trochu voděodolné by mělo být také dno batohu. Ideální je, když je také velice odolné, aby se hned nepoškodilo.

Pokud si vybíráte velký batoh, je lepší, když má do hlavní komory více vstupů z různých stran. Až se v batohu budete na výletě zdlouhavě prohrabávat, zajisté to oceníte.

Jak zkoušet batoh – 5 pravidel pro správný výběr

 1. Batoh vždy při zkoušení naplňte dostatečnou zátěží – těžké věcí vždy co nejblíže zádům – těžišti.
 1. Nasazujte batoh na záda za pomoci poutka a popruhu – nikdy netahejte za látku či zipy.
 1. Zkontrolujte si – zda vám sedí bederní pás – měl by svým středem zasahovat do oblasti kyčelních kostí. Díky tomu efektivně přenáší hmotnost batohu i na spodní část těla.
 1. Nyní si upravte délku ramenních popruhů – ty nesmí nikde tlačit, dřít či být příliš volné.

 2. Jakmile máte nastavený batoh – začněte s batohem popocházet, zkuste dřepy i poskakování. Batoh si na zádech nechte co nejdéle. Důkladně prozkoumejte objem, popruhy i síťovinu. Batoh si zkuste ideálně na více vrstev i samotně na tričko.