* * * VÝMĚNA VÁNOČNÍCH DÁRKŮ * * * Zboží zakoupené v období 15.11. - 20.12. je možno vyměnit do 10. 1. 2025.

Jak se starat o cestovní kufr?

Jak pečovat o cestovní kufr?

Když už po zdlouhavém výběru naleznete svůj vysněný kufr a zakoupíte si ho, rozhodně ho po krátké službě nechcete mít špinavý a poškozený a muset ho zas vyměnit. Doporučujeme proto, dávat si dobrý pozor na jeho údržbu. Zavazadlo vám tak bude moct dobře sloužit po dlouhá léta a doprovázet vás na mnoha cestách.

Nejenže při cestování špinavý a pochroumaný kufr nepůsobí vůbec dobře, ještě k tomu to může razantně zkrátit jeho životnost. Je proto dobré kufr pravidelně čistit a dávat mu potřebnou péči a lásku. Každý typ kufru ale vyžaduje trošku jiné zacházení a způsob údržby kufru i jeho čištění. Nenechte se ale odradit, protože to vůbec není složité a v tomto článku vám prozradíme jak na to.

Jak pečovat o skořepinový kufr?

Vlastníci tvrdého, neboli skořepinového kufru si s čištěním nemusí lámat hlavu téměř vůbec. Nejenže jsou tyto kufry zpravidla nepromokavé a jsou také o něco pevnější, díky čemuž se v nich dají bezpečně přepravit také křehké předměty. Skořepinové kufry jsou také velmi dobře udržovatelné.

Jejich pevný povrch stačí pouze otřít a skořepinový kufr je opět jako nový. Použít můžete také čistící prostředky, ale před tím si zkontrolujte, zda to výrobce vašeho kufru nezakazuje. Pokud ano, mohli byste poškodit povrch kufru, nebo jeho barvu. V tomto případě použijte raději pouze mýdlovou vodu, kterou nemůžete nic zkazit.

K čištění můžete použít jemný kartáč, houbu, nebo jen hadřík. Při používání kartáče si ale dávejte opravdu pozor, aby byl jemný. V opačném případě tvrdého, nebo hrubého kartáče byste mohli povrch kufru poškrábat.

jak-se-starat-o-kufr01

Jak pečovat o látkový kufr?

Pokud máte kufr měkký, což znamená, že je vyroben z látky, jeho údržba je o něco složitější. Výhodou tohoto materiálu je ale jeho flexibilita a přizpůsobivost. Lépe se proto hodí na cesty autem, kam ho můžete snadněji vtěsnat. Disponuje také mnoha vnitřními i vnějšími kapsami, kam můžete vložit věci, které chcete mít rychle při ruce. Při nutnosti odstranění nečistot je ale textilní kufr o něco méně praktický.

Drobné zašpinění sice můžete otřít vlhkým hadříkem, houbičkou, nebo měkkým kartáčkem. Použít je vhodné buď pouze mýdlovou vodu, která ani v tomto případě nic nezkazí, nebo případně pěnu, gel, či prášek na čištění čalouněného nábytku. 

V případě, že je ovšem kufr zašpiněný opravdu hodně, je lepší nechat jeho očištění na odbornících a odnést jej do čistírny.

Textilní kufry se, jak prevenci před zašpiněním doporučuje impregnovat. Látka se tak prakticky uzavře a bude do sebe vsakovat méně nečistot, prachu, ale také kapalin.

Jak čistit vnitřek kufru?

I když jste si jistí, že jste po návratu z dovolené kufr vyklidili, často v něm něco zůstane. Ještě jednou si proto raději zkontrolujte, zda jsou všechny kapsy opravdu prázdné. Nikdo z nás by přece při dalším balení nechtěl nalézt hnijící svačinu z loňské dovolené.

Některé kufry mají vnitřní část odnímatelnou. Pokud mezi ně patří i ten váš, máte vyhráno. Tuto část vyndejte, pořádně vyklepejte a pokud to výrobce dovoluje, můžete ji i vyprat. V případě, že váš kufr není takto rozebírací, stejně nevěšte hlavu. Vnitřek zavazadla se dá vyčistit také jednoduše jedlou sodou, smíchanou s vodou. Jen si po dokončení této procedury dejte pozor, aby jste pořádně odstranili zbytky jedlé sody a nezůstala uvnitř. V tomto případě by se z ní také stal nepořádek, který se snažíme odstranit.

Nečistoty se skrývají také ve spárách, švech a kapsách. Dobré je proto vyčistit i tyto prostory. Použijte tedy vysavač a zbavte kufr i prachu a drobků, které nejsou vidět. Doporučujeme použití ideálně hlavice na vysavač s kartáčkem, který odstraní opravdu všechnu špínu. Zejména si dejte pozor na tato místa při výběru dětských kufrů - které jsou o to náchylnější na ušpinění.

jak-se-starat-o-kufr02

Nejdůležitější rady pro čištění kufru

  • Nenechávejte úklid kufru na později. Čím déle budete čištění odkládat, tím hůře půjdou nečistoty odstranit. Proto je vhodné věnovat zavazadlu trochu času a péče co nejdřív po návratu z cesty.
  • Vyvarujte se agresivním čistícím prostředkům. Mohli byste jimi poškodit nejen barvu a vzhled kufru, ale také jeho povrch, se kterým souvisí budoucí odolnost materiálu. Před čištěním si tedy na cedulce zkontrolujte, jaké prostředky doporučuje a zakazuje použít výrobce.

  • Nepoužívejte hadříky, houby, ani kartáče, které mají tvrdý, nebo hrubý povrch. Kufru totiž nehrozí pouze chemické poškození, ale nemalou hrozbou je pro něj také to mechanické.

  • Skvrny začněte čistit jen pomocí vody. Nejde sice o nejefektivnější variantu, ale v mnohých případech postačí. Až pokud voda nezabere, sáhněte po čistících prostředcích.

  • Po vyčištění je nejlepší nechat kufr jednoduše otevřený uschnout při pokojové teplotě. Jestliže na to ale nemáte dostatek času, můžete použít také fén na vlasy. Při sušení fénem si ale dejte velký pozor, abyste kufr nepočkodili, nebo dokonce nespálili.

  • Nikdy, ale opravdu nikdy k sušení kufru nepoužívejte přímý oheň, nepokládejte ho na radiátor, nebo dokonce do trouby. Syntetický materiál, ze kterého je kufr vyroben, by se mohl rychle a jednoduše vznítit.

  • Kufr nechte uschnout pořádně. Nemělo by vás ani napadnout ho uložit do skříně ještě vlhký. Mohl by totiž začít plesnivět, což se později nevábným pachem projeví také na oblečení, které do něj uložíte.

jak-se-starat-o-kufr

Jak ochránit cestovní kufr před poškozením?

Nejen při cestě letadlem váš kufr ocení ochrannou folii. Použít ji je vhodné také při cestování autem, nebo jakýmkoliv jiným dopravním prostředkem. Ačkoliv před poškrábáním uchrání zavazadlo i běžná potravinářská folie, vhodnější alternativou je použití nábytkářské stretch folie. Nejenže lépe drží a je zpravidla širší, ale také je silnější, tudíž jí nemusíte používat tolik. Při cestě letadlem je ale nejjednodušším, nejrychlejším a nejbezpečnějším řešením nechat si kufr zabalit přímo na letišti.

Obalování zavazadla, a to zejména velkých kufrů, do ochranné folie vám ale cestu rozhodně nezlevní. Méně finančně náročné, ale také ekologicky přijatelnější je proto pořídit si obal na zavazadlo. Obaly je možno zakoupit v mnoha velikostech, barvách i motivech, nemusíte se proto bát, že kufr uzavřete do nevkusného pytle. Některé obaly je možné dokonce vyprat, což vám usnadní práci s čištěním.

Nezapomínejte ale, že kufr slouží primárně jako zavazadlo, nikoliv jako módní doplněk. Nemusíte se tedy bát, že byste v řadách turistů nenalezli pochopení pro opoužívaný, zaprášený, nebo poškrábaný kufr. Hlavní je ho řádně využívat a užít si cestu. Neznamená to, že byste měli péči o zavazadlo zanedbávat, ale mít strach z každého flíčku také není ideální.