V našem obchodě nabízíme u mnoha produktů dodatečné slevy po zadání kódu. Kód uvedený u produktu vložte do políčka "Mám slevový kupón" v nákupním košíku vlevo dole.

Víte, jak vybrat kufr na míru právě vám?

Jak vybrat kufr?

Cestovní kufr patří k základnímu vybavení na cesty. Zejména pokud cestujete letadlem. Výběr tohoto zavazadla ale má jistá pravidla, kterými je vhodné se řídit. Existuje totiž mnoho druhů cestovních kufrů, přičemž každý je vhodný na odlišný druh cesty. Na dvoutýdenní dovolenou, nebo dlouhou pracovní cestu, či stáž, nejlépe oceníte rozměrný velký kufr. Vejde se vám do něj mnoho oblečení i ostatních nezbytných věcí.

Pokud se ovšem častěji vydáváte jen na třídenní výlety, mnohem lepší volbou je pro vás kufr menší velikosti. Díky našemu článku se ale v nabídce kufrů můžete dokonale zorientovat a vybrat si ten, který bude nejpřesněji odpovídat vašim potřebám a požadavkům.

jak-vybrat-kufr01

Význam velikosti kufru při výběru

Kufry se vyrábějí nejčastěji ve třech velikostech - S (small), M (medium) a L (large). Vybírat si, který z nich je pro vás ideální je nejlepší nejen podle toho, že s sebou potřebujete spousty věcí. Větší rožměr se samozřejmě projeví také na váze a těžší manipulaci se zavazadlem. Je tedy dobré si uvědomit také, jak velký kufr jste schopni pohodlně ovládat. Pokud navíc cestujete letecky, cena za zavazadlo se odvíjí od jeho hmotnosti, takže vám za obří kufr nepoděkuje ani vaše peněženka.

Na kratší cesty je možné si pořídit takzvaný kabinový kufr. Jde o ten nejmenší, tedy kufr velikosti S. Jeho rozměry totiž přesně odpovídají maximálním limitům leteckých společností na kabinové zavazadlo. Má tedy 55 cm na výšku, 40 cm na šířku a 20 cm na hloubku. Obvykle mívají kolem 20-40 litrů objemu a pohodlně se do nich sbalíte na 1-3 dny.

Pokud se ale vydáváte na vícedenní pracovní cestu, nebo dovolenou, lépe se vám bude hodit střední kufr, nebo i větší kufr, tedy velikosti M, nebo L. U některých kufrů naleznete takzvaný expandér, tedy zip, jehož funkcí je možnost zvětšení kufru v případě potřeby. To se může hodit, pokud před návratem hodláte něco kupovat, nebo už se vám jen nechce znovu skládat zmuchlané oblečení.

Materiál kufru

Hned druhým nejdůležitějším faktorem při výběru kufru je jeho materiál. Ovlivňuje totiž nejen to, jak je zavazadlo odolné, ale také jeho hmotnost. Stejně jako u velikosti jsou nám nabízeny tři možnosti materiálu. Kufr může být textilní, skořepinový, nebo kombinovaný.

Textilní kufry

Jsou složeny nejčastěji z polyesteru, nebo nylonu. Jejich výhodou je bezesporu jejich nízká hmotnost. Tu oceníte jak při manipulaci, tak u odbavení, které je přávě váhou zavazadla limotované. Často se v nich také nachází mnoho kapsiček a přihrádek, které se hodí na přehledné uskladnění maličkostí.

Tento materiál zavazadla ale není doporučován k převozu křehkého nákladu, jako například suvenýrů, nebo elektroniky. Hrozí totiž jejich promáčknutí a následné poškození převáženého obsahu. Další nevýhodou je také složitější údržba, jelikož textil nemůžete v případě zašpinění jednoduše utřít, stejně, jako plast.

Skořepinové kufry

Vyrobeny z plastu, nebo kovu (přesněji z polykarbonátu, ABS, polypropylenu, nebo hliníku). Tento typ kufrů vyniká svou odolností. Převážené věci ochrání jak před nárazy a tlakem, tak i před vlhkem, nebo dokonce deštěm. Drobnou nevýhodou skořepinových kufrů je, jejich vyšší hmotnost a pokud jsou hladké, tak hrozí jejich poškrábání. To sice neznamená konec věrné služby, ale kufr už nikdy nebude vypadat tak elegantně. Z tohoto materiálu se nejvíce kupují ty od značky Samsonite.

Pokud se mezi nimi nemůžete rozhodnout, na trhu lze nalézt ještě jednu variantu. Je jí takzvaně hybridní, neboli kombinovaný kufr, který je vyroben jak z plastu, tak z textilu zároveň.

jak-vybrat-kufr

Kožený kufr

Ten je sice bezesporu nejvíce stylovým řešením, zato ale nevyniká praktičností. Péče o kůži totiž není jednoduchá a pokud bude poškozená, už nebude vypadat zdaleka tak hezky. Kožené kufry se také nacházejí ve značně vyšší cenové kategorii a jsou spíše známkou luxusu.

Na co si dát při výběru kufru pozor?

 1. Velikost kufru - záleží na tom, na jak dlouho se chystáte vycestovat. Pokud jde o kratší cestu, postačí vám malý kufr, který si můžete vzít i jako příruční zavazadlo do letadla. Pokud ale odjíždíte na delší dobu, lépe se vám bude hodit větší kufr.

 2. Materiál kufru - obecně platí, že jsou skořepinové kufry pevnější. Pokud se tedy obáváte možného poškození obsahu zavazadla, pořiďte si pevný, plastový kufr od kvalitního výrobce. textilní kufry zato ale často disponují možností roztažení, takže pojmou více věcí.

 3. Váha - nejenže je s lehčím zavazadlem jednodušší manipulace, ale při odbavení je kufr zvážen a musí se vejít do váhového limitu. Pokud tedy máte příliš těžký kufr, nemůžete si s sebou vzít tolik věcí.

 4. Rukojeť - každé zavazadlo potřebujeme za něco chytit, abychom ho mohli snadno přemisťovat. U kufru k tomu slouží rukojeť, která by měla být pevná, dobře uchopitelná, lehce vysouvatelná a dostatečně dlouhá. Před koupí kufru je proto dobré si všechny tyto vlastnosti pečlivě zkontrolovat.

 5. Kolečka - podobně důležitým faktorem, jako je rukojeť, jsou také kolečka. Díky nim nemusíte kufr neustále nosit, ale stačí ho pohodlně táhnout za sebou. Nestačí ale pouze, že kufr kolečka má. Musejí být také v dobrém provedení. Ideální volbou jsou čtyři kaučuková kolečka, otočná o 360°. Kolečka jsou špatná, pokud dělají velký rámus, špatně se točí, nebo se stáčí do strany.

 6. Zámek - důležité není jen pohodlí na cestách, ale také bezpečí. Nidko z nás by přeci nechtěl, aby mu věci, sbalené v kufru, při přepravě někdo odcizil. K tomu slouží zámek kufru, který ochrání obsah vašeho zavazadla před vypadnutím, zničením, nebo krádeží. Je ale důležité, aby byl v dobrém stavu, jinak by se mohlo stát, že už se nepodaří otevřít zavazadlo ani vám.

  jak-vybrat-kufr02

 7. Vnitřek kufru - říká se “nesuď knihu podle obalu” a něco podobného platí také u kufrů. I když byste si totiž vybrali ten nejkrásnější a nejideálnější kufr, nebude vám vyhovovat, když nebude dobře zařízený také zevnitř. Dobré je, když je kufr vybaven elastickým pásem, které udrží věci na svém místě. Hodí se také pár kapes, ideálně uzavíratelných na zip.

 8. Vzhled - za svůj cestovní kufr bychom se rozhodně neměli stydět. Pokud také kufr není stejný, jako všechny ostatní, půjde lépe nalézt na dopravním pásu a nemůžete si ho splést. Vybírejte si tedy kufr, který se vám líbí a případně si ho lehce poznáte. Co se týče praktičnosti, tmavší kufry se pomaleji zašpiní, ale výběr je zcela na vás. Krásná zavazadla najdete třeba u značky American Tourister.

 9. Cena - stejně, jako u všeho ostatního, kvalita má svou cenu také u kufrů. Rozhodně byste při jeho koupi neměli šetřit. Pamatujte si, že pokud si vyberete praktický a kvalitní kufr, vydrží vám řadu let.

 10. Výrobce - pochybný pouliční prodejce vám rozhodně nezaručí stejnou kvalitu, jako osvědčená firma. Ideální je proto vybírat v dobrém obchodě, nebo na eshopu výrobce.

A na závěr vám poradíme, jak se do vašeho nového kufru zabalíte efektivně.