V našem obchodě nabízíme u mnoha produktů dodatečné slevy po zadání kódu. Kód uvedený u produktu vložte do políčka "Mám slevový kupón" v nákupním košíku vlevo dole.

Aby bylo dítko i v zimě na cestách zdravé

Jak přežít s dítětem zimu ve zdraví

Miminka, která se narodí okolo zimních měsíců, to nemají jednoduché. Venku je totiž zima a na dlouhé procházky, tak jako v létě, to není. Některé maminky se dokonce tak obávají o zdraví svého miminka, že se raději rozhodnou vyhnout mrazivému počasí a nechodí ven vůbec.

Na jednu stranu je to srozumitelné. Miminka totiž nemají do 6 měsíců zcela vyvinutý termoregulační systém. Navíc, v tomto období vývoje nemají ani dostatek pohybu, a tak mnohem rychleji prochladnou.

Nicméně, chladný vzduch se automaticky nerovná nachlazení. Naopak, čerstvý vzduch, i ten chladný, velmi napomáhá k rozvoji imunity a vývoje miminka. Jak to tedy udělat, aby miminko bylo v teple a bezpečí i během zimního období?

Kdy je nebezpečné chodit ven?

Samozřejmě není vždy vhodné chodit s miminkem ven. Je důležité hlídat venkovní teplotu. S miminkem do 6 měsíců věku byste neměli vycházet ven, pokud teplota klesne pod -5°C. Pokud je miminko starší 6 měsíců, teplota by neměla být po -10°C. Vyhnout byste se měli i větru či inverzi. Tyto hranice jsou pro miminka nebezpečné a v tomto případě je tedy lepší zůstat doma.

dite-v-zime

Pokud jsou teploty přijatelnější, miminku procházky neuškodí. Co se doby strávené venku týče, je vhodné být s miminkem na čerstvém vzduchu minimálně dvě hodiny denně, nicméně pokud vám to přijde v mrazivém počasí hodně, můžete to vyřešit i častějším větráním v místnosti.

Častější větrání je všeobecně dobrý návyk, neboť tím miminko aklimatizujete na venkovní počasí, takže pokud se s nám chystáte ven, nebude to takový teplotní šok. Každopádně i pokud větráte, nenechte miminko moc blízko oknu, případně ho přioblékněte.

Jak miminko obléct?

Nejen při procházce v zimním období je důležité dbát na správné oblečení miminka. Základní a jednoduché pravidlo je obléct miminko tak, jako byste oblékali sami sebe, jen vždy přijdete jednu vrstvu oblečení navíc. Je to z toho důvodu, že se miminko nehýbe, a proto by mohlo snadněji prochladnout. Navíc je mnohem lepší, když miminko z jedné vrstvy vysvlečete, než aby miminku byla zima, protože není dostatečně oblečeno.

Ve výbavě by vám rozhodně neměla chybět kombinéza, overal, rukavičky, čepička, šála a teplé botičky. Miminku byste měli dát vždycky na hlavu čepici, neboť v oblasti hlavy uniká nejvíce tepla, přesněji 30 %. Bez čepičky riskujete zánět ucha či virózu. Miminko je lepší obléci do několika tenčích vrstev oblečení, neboť to lépe udrží teplo.

Vzhledem k rychlosti růstu miminka nemusíte kupovat mnoho oblečení, spíš se zaměřte na jeho kvalitu. Nejlepší volbou v zimním období je oblečení z bavlny nebo fleecu. Myslete i na to, že by oblečení nemělo být moc těsné, jinak se miminku budou špatně prokrvovat končetiny. Při koupi zimního oblečení můžete koupit velikost něco málo větší než u oblečení, které normálně kupujete.

dite-v-zime01

Pokud vyrazíte na delší cestu - budou se hodit dětská zavazadla a batohy - do kterých zabalíte vše potřebné. A vám se bude hodit cestovní taška. Počasí vás může překvapit - je dobré být jako rodič připravený.

Výbava do kočárku v zimě

Kromě hřejivého oblečení bude užitečná i teplá deka, kterou miminko přikryjete. Nicméně vyvarujte dečkám či látkám přes obličej, především pak přes pusu. V zimním období by srážející se pára mohla způsobit omrzliny, což by pro miminko mohlo být ohrožující a bolestivé.

Zároveň byste měli dát pod miminko i izolační vrstvu, ať mu nejde zima ze spodu kočárku. Pro tyto účely vám poslouží skvěle teplá dečka. Případně můžete zainvestovat a koupit si merino vložku, která nepropustí chlad a skvěle udrží teplo v kočárku.

Využít můžete i fusak, což je víceméně takový spací pytel přímo určený do kočárků, který dítě udrží v teple. Na trhu je spoustu druhů, fusaky jsou jak zimní, tak letní, nicméně můžete si vybrat i univerzální.

Přehřátí organismu v zimě?

Dejte si však pozor na to, aby dítěti nebylo až moc velké teplo. Pokud dítěti dáte více vrstev, než je zapotřebí, miminko se začne více potit a může hrozit přehřátí organismu. Také si dávejte pozor na rapidní změny teplot, které mohou nastat například při vkročení do vyhřáté místnosti, jako je nákupní centrum, supermarket nebo kavárna. V takové situaci byste měli miminko přizpůsobit dané teplotě a kupříkladu z něj sundat dečku nebo vrstvu oblečení.

Pokud s miminkem cestujete v autě, rozhodně jej před cestou vysvlékněte z bundičky. Miminko by tak mělo být buď v mikině nebo v bodíčku, aby mu nebylo moc velké teplo. Má to ale i své bezpečnostní důvody. Při nehodě není autosedačka uzpůsobena dalším vrstvám a miminko by tak pás nemusel dostatečně ochránit, neboť by se miminko mohlo snáz vyvléknout. Pokud je v autě zima, využijte dečku nebo fusak, které přes dítě položíte.

Do auta tak oceníte batoh, kam vše schováte - bude se hodit, co myslíte?

Jak poznat, že miminku je teplo nebo zima?

Pokud si nejste jisti, zda je miminku teplo nebo zima, existuje jednoduchá rada, jak to zjistit. Prvně to poznáte na náladě miminka, které důsledkem zimy nebo tepla může začít být uplakané a nevrlé. Nejspolehlivěji však funguje sáhnutí na zátylek miminka. Zátylek by měl být suchý a teplý. Pokud je miminko zpocené, víte, že máte ubrat vrstvu. Pokud je zátylek naopak studený, miminku je zima a je potřeba ho přiobléct.

Rozhodně se neřiďte podle teploty ručiček, neboť to vám o teplotě miminka nic nenapoví. Miminka mají totiž všeobecně studené končetiny, a tak toto kontrolování teploty může být zavádějící.

Jak pečovat o pokožku miminka v zimě?

Krom správného oblečení byste měli dbát i na správný výběr kosmetiky. Je nezbytné miminka mazat krémem proti mrazu, neboť neobsahují vodu (případně pouze minimální množství) a tudíž nezpůsobují popraskání pokožky. Miminko namažte hlavně na obličeji chvíli před tím, než se vydáte ven.

Pokud je venku jasno, měli byste dítě namazat i krémem na opalování, neboť sluneční paprsky v zimě jsou zrádné a mohou snadno spálit pokožku.

I doma byste měli pečovat o pokožku miminka, které je v zimních měsících náchylnější na kožní onemocnění jako atopický ekzém. Pokožka miminka by proto měla být pravidelně promašťována, nejčastěji po koupeli.

dite-v-zime02

Jak na virózu u dětí?

Snažte se vyhýbat situacím, kdy se miminko zpotí a bude v propoceném oblečení celou dobu. Tím totiž otevíráte viróze dveře. Pokud se však tak stane, je dobré mít u sebe výbavu proti nastydnutí. Ta by měla obsahovat:

  • Kapky do nosu
  • Teploměr
  • Čípky (snižují teploty)
  • Odsávačku hlenů

Skvělou prevencí je zároveň vitamín C, který naleznete například v citrónech. Krom toho i skvěle pomáhá i v případě probíhající virózy, neboť zkracuje dobu rekonvalescence. Druhým pomocníkem je kuřecí vývar, který obsahuje nejen vitamíny, ale i minerály, které mají příznivé účinky na imunitu a na zkrácení nachladnutí.

Vrstvení je základ i v zimě

Jak již bylo zmíněno, nemusíte se zimního počasí vůbec bát. Důležité je jen dbát na kvalitní oblečení a správné vrstvení. Pokud sáhnete po kombinéze, není třeba navlékat miminko do více teplých vrstev. Bohatě postačí body nebo tričko, punčocháče a slabé ponožky. Takhle už stačí miminku nasadit jen čepici a případně mít po ruce dečku v kočárku. Pokud miminko do kombinézy neoblečete, je potřeba přidat další vrstvu oblečení, jako například mikinu, kabátek a zimní kalhoty. V tomto případě ale myslete na to, že miminku musíte dát teplejší dupačky a rukavice.

Jak vidno, procházek v zimních měsících se není třeba bát. Jen vždy hlídejte teplotu zátylku, ať máte jistotu, že je vašemu miminku dobře a v případě nutnosti jednu vrstvu oblečení přidejte nebo uberte.